Her vatandaşın yerine getirmekle yükümlü olduğu vergi borcu ödemesi devlete yapılan bir ödemedir. Vergi ücreti herkesten farklı miktarda alınır. Kişinin sahip olduğu hali hazırdaki her türlü mal varlığının belli miktarda bir vergi ödemesi vardır. Vergi ödemesi yapılmadığı takdirde kayıtlara vergi borcu olarak geçer. Kişi vergi borcu sorgulama işini internetten ya da mobilden vergi borcu sorgulama sistemini kullanarak yapabilmektedir. Kişi vergi borcunu sorgulamak için Vergi Dairesi merkezlerine gidebilir. Bunun dışında kişi ya da kişiler anlaşmalı oldukları bankalar aracılığı ile de vergi borcu sorgulama işlemlerini yapabilirler.

Vergi borcu sorgulama işlemi GİB, yani Gelir İdaresi Başkanlığının internet aracılığı ile vatandaşlara, sunduğu bir hizmet olup kişi veya kişiler bu hizmet imkânından yararlanmaktadırlar. Gelir İdaresi Başkanlığı internet üzerinden sağladığı çevrimiçi sistem ile vatandaşlara kısa ve daha kolay yoldan vergi borçlarını sorgulatma imkânı sunmaktadır. Kişiler gelir idaresi başkanlığının web adresine giderek, Geli İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sayfasın ulaşabilirler.

Vatandaşların vergi borcu sorgulama işi e – devlet üzerinden de kolay bir şekilde halledilmektedir. E – devlet sistemine, e- devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır. Bu şifreyi temin etmek isteyen kişiler TC kimlik numaraları ile birlikte bir PTT kurumuna e – devlet şifresi için başvurmaları yeterlidir. PTT’den alından bu şifre ile e – devlet sistemine giriş yapılabilmektedir.

Vergi Borcu Ödeme İşlemi

Kişi veya kişiler vergi borcu sorgulama işleminden sonra var ise mevcut vergi borçlarını en kısa zamanda ödemeleri gerekmektedir. Vergi borcu ödeme işlemi vatandaşın kullanmakta olduğu kendi bankası aracılığı ile ya da Gelir İdaresi Başkanlığı (GİP)’in sağladığı vergi daireleri ya da internet ortamı hizmetleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Vergi borcu, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden her türlü kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Kendi kullanmakta olduğu bankacılık yolu ile vergi borcu ödemesi yapmak isteyen vatandaşlar, bankalarının internet bankacılığı hizmetini kullanarak da vergi borçlarını ödeyebilirler. Bankaların internet bankacılığı menü kısmında yer alan vergi ve ceza borçları ödeme bölümünü seçtikleri takdirde vergi borcunu ödeme işlemini yapabilirler.