Kaynak suyunun temiz bir şekilde kullanılmasını sağlayan ve pis suyun dışarı atılma işlemini yapan gerekli boru hattı sistemine sıhhi tesisat denir. Yani kaba tabiri ile ifade edilecek olursa sıhhi tesisat kurulumu, temiz su ve pis su geçiş borularını kapsayan tesisat sistemidir. Örneği evlerin içinde yer alan giderler, lavabolar, banyo küvetleri ve klozetler birer sıhhi tesisat elemanıdır. Bu sıhhi tesisat elemanlarının kurulumu yapıldıktan sonra düzenli bir şekilde kontrolünü sağlamak amacı ile musluklar takılır ve muslukların içerine de contalar yerleştirilir. Sıklıkla başımıza gelen conta sorunları, giderlerin tıkanması, lavabolardan gelen kötü kokular ve benzeri sıkıntılar birer tesisat problemidir.

Sıhhi Tesisat Boruları Döşenirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sıhhi tesisat boruları döşenirken zamanla ortaya çıkabilecek herhangi bir tesisat problemi sırasında kuruluma kolay erişim sağlanabilmesi için, tesisat sistemi erişilebilir bir yere kurulur. Kullanılacak olan boruların soğuk günlerde donma ihtimaline karşı borular izole edilir. Tesisat sistemi kurulurken dikkat edilen bir diğer husus da su hızının dengeli olmasıdır. Su hızının yüksek olması ya da aniden açılıp kapanması tesisat sisteminde zorlamaya ve gürültüye sebep olur. Sayaçtan yukarı doğru döşemesi yapılan bir tesisat sistemi su da bulunan havanın kolay bir şekilde dışarı atılabilmesini sağlar. Açıkta bulunan boru sistemi, askı ve kelepçe yardımı ile duvara sabitlenir. Boruların zamanla zarar görme ihtimaline karşı, macun veya köpük tarzı yumuşak bir malzeme ile kaplaması yapılır.

Sıhhi tesisat sisteminin uzun ömürlü olabilmesi için, kurulum aşamasında gereken özen ve dikkat gösterilmelidir. Kurulum sırasında standartlar uygun parçalar kullanılsa dahi döşeme sırasında yapılan hatalar, sistemde kalıcı hasara yol açabilir. Kurulum esnasında herhangi bir problem olmayan bazı sıhhi tesisat sistemleri de tamirat esnasında hasara uğrayabilmektedir. Bu sebep ile tamirat işlemlerinin uzman bir kadro tarafından yapılması büyük önem teşkil eder. Giderlere yabancı maddelerin atılması, bilinçsiz kimyasal atık kullanımı gibi durumlar da tesisat sisteminde birtakım hasara yol açmaktadır. Temiz su girişini sağlarken diğer yandan pis su çıkışını sağlayan sıhhi tesisat sistemi, gerek kurulum gerekse tamirat işlemlerinde uzman kadro tarafından yapılmalıdır.