Türkçe anlamı “ Araba Kiralamak” olan Rent A Car, 2000’li yıllarda oldukça büyük ilgi görmeye başlamış bir sektördür. Türkiye’de yüzlerce kişi geçimini Rent A Car sektöründen sağlamaktadır. Sektörde çalışan kişi sayısı fazla olunca haliyle rekabette yoğun olarak yaşanıyor. Araba kiralama işine girmek isteyen kişi bu sektörde talep gören bir firma olabilmek ve iyi para kazanmak için öncelikle bu sektöre dair geniş çaplı bir araştırma yapmalıdır. Bu sektörde iki tür yol vardır. Birinde müşteriler araçları belli bir süreliğine kiralarlarken, diğer bir yolda araçlar günlük olarak kiralanır.

Rent A Car Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Sektörde araç filonuzun iyi korunması için ve yüksek ciro sağlamak için, öncelikle sağlam bir araç filosu oluşturmalısınız. Araçları satın almak ya da kiralamak size kalmış bir iş. Başlangıç için büyük bir filoya gerek olmayabilir fakat filonuzun büyük olması demek, kazancın çok olması anlamına gelir. Daha sonra yapmanız gereken Rent A Car dükkânınız için bir yer kiralamak olacak. Havaalanları, tren istasyonları ve otel gibi yerlerde bir dükkân açmak her zaman daha avantajlıdır. Bulunulan yerin güvenlik kameralı ve alarm sistemli olması dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır.

Dükkân ve yer işi ayarlandıktan sonra bir diğer önemli konu ise sigorta yaptırmaktır. Araç filosu sigortalatılmadan bu işin ticaretini yapmaya kalkışmak kanuna aykırı bir durumdur. Araba kiralama işini yaparken günlük işleri bir plan dâhilinde yapmak gerekir. Aksi takdirde işler birbirine karışır ve verimlilik düşebilir. Plan oluşturmak ve günlük işleri düzenli bir şekilde halledebilmek için filo yazılımı yönetimi kullanılmalıdır. Bir filo yazılımı oluşturmak hem verimliliği arttırır hem de şirketi bir takım tehlikelerden korumuş olur. İşlerin doğru ve düzenli bir şekilde ilerlemesi için yapılması gereken diğer işlem de bir internet sitesi açmak olacaktır. Müşterilerinizin araçlarınıza 7/24 ulaşabilmesi açısından ve yeni kurulmuş şirketlerin kendilerini tanıtması açısından bir internet sitesi açmak önemlidir. İnternet sitesi açmak için alanında uzman bir web tasarımcısı ile anlaşmak gerekir. Sonrasında yapılan düzenlemeler sayesinde müşterilere otomatik rezervasyon onayları mail anımsatıcıları gönderilerek, kolay bir şekilde işler düzene koyulur.