Makale yazarlığı yapan web sitesi sahipleri için analiz yapmak önem taşımaktadır. SEO analizi yapma işlemi bu sektörde çok önemli bir işlemdir. İnternetteki arama motorlarının sektörünüz ile alakalı olarak web sitelerini nasıl ve ne şekilde değerlendirdiğini en iyi biçimde kontrol etmek ve buna göre çalışmaları şekillendirmek gerekmektedir. Arama motorlarında sahip olduğunuz web sitenizin en baş sıralarda çıkıyor olmasının en büyük yanlarından birisi de direkt ziyaretçi kazanacak olmanızdır. Bir web sitesi ziyaretçi kazanıyor ise eğer, ciddi anlamda maddi gelir de elde edebiliyor demektir. Yani işin en başında olması gereken işlemlerden birisi mevcut site analizidir.

İlk olarak bir firma ya da kişi web sitesinin hangi kelimelerde yükselmesi isteğini çok iyi bir şekilde bilmeli ve bunu bize iletmelidir. Zira web sitesine yapacağımız çalışmalarda (makaleler vb.) direkt anahtar kelime odaklı çalışmalar yaptığımızdan ötürü bu konu olmazsa olmazlardan birisidir. Her şey anahtar kelimeyi öğrenmek ile başlar ve sonrasında SEO ANALİZİ safhasına geçeriz.

SEO Analizi Yapma

+ İlk etapta müşterimizin web sitesini inceleyip, On Page SEO konusundaki uyumluluğuna bakarız.

+ Daha sonra sitemizin önceden Off Page SEO çalışmaları mevcut ise uygunluk ve etkinlik durumlarına bakarız.

+ İstenen anahtar kelimenin aranma rakamlarını inceleriz.

+ Yapmış olduğumuz arama sonuçlarında listelenen sitelerin durumunu, backlink çalışmalarını ve On Page durumlarını analiz ederiz.

+ Rakip sitelerin arama motorlarına nasıl bir şekilde görüntülendiğini inceleriz.

+ Rakip sitelerin ve de çalışma yapacağımız sitenin Alexa, Pagerank ve Trustrank değerlerini detayları ile birlikte inceleriz.

+ Rakip sitelerin kullanmış olduğu özgün makale ve çalıntı makale özelliği taşıyan yazılarını ayrıştırırız.

+ On Page SEO kriterlerine uyumlu olup olmadığına bakarız.

Bu gibi daha birçok farklı ve önemli detay yardımcı olabilecek şekilde kullanılır. SEO analizi sayesinde gelecekte yapacağımız SEO uyumlu makaleler ile etkili bir sonuç alarak müşterilere sunmakta rahatlarız. SEO uyumlu makale yazmak için içerik yazarlığı yapan kişilere büyük görev düşmektedir.