İlk olarak özgün kelimesini tanımlayarak başlayalım. Özgün yani kişiye öz, sadece ona ait ,başkasının kopyası olmayan, daha önce yapılmamış, sadece o kişiye ait olan demektir. Peki ya o zaman özgün makale nedir?

Özgün makale, makale yazarının başkasının yazdığından çalmadan başkasını taklit etmeden sadece kendi duygu düşüncelerini, kelimelerini,  cümlelerini yani kendini ortaya koyarak yazdığı makaledir. Özgün makale bize çok farklı düşünce sergiliyor herkesin aynı olmasından daha iyidir çeşitlilik. Özgün makaleyi biyoloji dersinden bir örnekle açıklayacak olursak eğer özgün makale parça değişimi gibidir, çeşitliliği sağlar nasıl ki özgün makale bir sürü düşünce farklılığı sağlıyor parça değişimi de insanlar arasında somut farklılık sağlar ve özellikle her önüne gelen yazı yazmaya başladığı için okuyucular daha özgün eserler arıyor artık bir makale standardını oluşturan ilk faktör özgünlük. Başarılı bir makalenin iki özelliği mutlaka olmalıdır bunlar ; özgünlük ve seo uyumudur. Her makale yazarı maalesef özgün olamıyor ki bu yüzden başarısızlığa sürükleniyorlar. Somut bir konu ne kadar farklı anlatılabilir ki? İste özgünlük burada başlıyor başlıyor kimsenin düşünmediği sadece senin düşündüğün senin özündür. Ama sunu unutmayın ki bakış açısıyla atom bile parçalanır. Bir makalede özgünlük kadar seo uyumlu makale olması da önemlidir. Seo uyumu ve özgün makale başarılı makalenin şifresidir.

 

Bir Makalenin Özgün Olup  Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Özgün makalelerde, yazar çoğu zaman kendi yorumunu katar.

Özgün makalelerde anahtar kelimeler yazıyla doğrudan ilgilidir.

Başlıkta ve alt başlıklarda anahtar kelimeler geçer.

Makale altında yer alan linklerin anahtar kelime ve makale ile ilgili olması

Yazım kurallarına uygun olması.

Okuyucuyu etkilemesi .

Bu kriterler varsa eğer makale özgündür.

İçerik makale aracılığıyla insanlara ulaştırılır. Burada öncelikli is içerik yazımı yapan içerik yazarlarındandır.  İçeriği verilmek isteneni içerik yazarları yoğurur makale yazarları da  o hamura sekil verir iste o verdiğimiz sekil bizim özgünlüğümüzdür.