Makale yazarlığı, para kazanma yolları içerisinde okumayı, araştırmayı ve yazmayı seven herkesin ilk tercih ettiği işlerden biridir. Belli bir konu hakkında araştırma yaparak içerik üretme anlamına gelen makale yazarlığı özellikle ek gelir arayışında olanlar ve yazarak para kazanmak isteyenler için en uygun işlerden biridir. Bu yazımızda; Makale yazarlığı nedir?, Makale Yazarlığı nasıl yapılır ? Makale yazarlığı ne kadar kazandırır gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

 

Makale yazarlığı ne kadar kazandırır ?

makale-yazarak-para-kazanmak Makale Yazarlığı

Yazımızın başında bahsettiğimiz üzere,  makale yazarak ek bir gelir elde edebilirsiniz. Genel itibariyle makale yazmaya başlar başlamaz her 100 kelime için alacağınız ücret 75 kuruş ile 1, 5 lira arasındadır. Günlük 2000-5000 kelimelik içerik üretebildiğinizi ve 100 kelime için ortalama 1 lira ücret aldığınızı varsayarsak aylık ortalama kazancınız 600 TL ile 1500 TL arasında olabilecektir.  Tabi ki aldığınız ücretin miktarı yazarlık tecrübenize göre değişkenlik gösterir ve aldığınız ücretin yazarlık tecrübeniz ile bu konudaki becerinize bağlı olarak göre artması muhtemeldir.

Makale Yazarlığı Nasıl Yapılır?

 

Makale yazarlığı kolay görünse de, makale yazım sürecinin her bir aşamasında uyulması ve tatbik edilmesi gereken özgün kurallar söz konusudur ve bu süreç dikkat, ihtimam ve en önemlisi sabır gerektirmektedir.  Makale yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

 

– Hedef okuyucunun bilinmesi:

 

Yazma sürecine girişilmeden önce makalenin yazım amacı, yayımlanacağı platform ve yazılacak makaleyi okuyacak ve hitap edilecek kitlenin bilinmesi çok önemlidir. Yazılacak metnin içeriği ve dilini de etkileyen bu unsur, yazılan makalenin amacına daha kolay ulaşılmasını sağlayacaktır. Hedef okuyucunun bilinmesi yazılacak metnin içeriğinde yer alacak hususların daha kolay belirlenmesini sağlar;  “anlaşılabilirlik” ve “farkındalık yaratma” açısından  önem taşır.  Hedef kitlenin bilinmesi ayrıca makalenin dil ve üslup açısından daha etkin bir şekilde yazılmasını sağlar.

 

– Makale konusunun belirlenmesi:

 

Makale konusunun belirlenmesi, belki de makale yazım sürecindeki en  önemli hususlardan biridir.  Üzerinde yoğun bir şekilde düşünülmesini gerektiren bu husus çoğu yazar açısından makale yazımındaki en zorlu süreçtir. Yazılacak makalenin hedef kitlesi bu süreçte önemli rol oynamaktadır. Hedef kitlenin ve bu anlamda ihtiyaçların bilinmesi konu seçimini kolaylaştıracaktır. Yazılacak makalenin ilgi duyulan bir alanda yazılması verimlilik ve etkinliğin artırılmasını sağlayarak, yazılan makalenin başarı oranını artıracaktır.

 

– Yazılacak konuda detaylı araştırma yapılması:

 

Makale konusu belirlendikten sonra öncelik verilmesi gereken en temel husus, belirlenen konuya dair detaylı bir araştırma yapılması bu bağlamda içeriğin zenginleştirilmesine yardımcı olacak bilgilerin elde edilmesidir. Makale yazmaya başlamadan önce, yazılacak konu ve değinilecek hususlar hakkında genel bilgi sahibi olunması gereklidir. Yine, araştırma yapılırken başvurulan kaynakların güvenilirliğine dikkat edilmesi ve içerik zenginliğinin sağlanması açısından farklı tipte kaynaklardan yararlanılması büyük önem taşımaktadır.

 

– Konu başlıklarının belirlenmesi:

 

Makale yazım sürecindeki en önemli hususlardan biri de, yazılan makalenin tek cümle ile özeti sayılabilecek bir başlık belirlenmesidir. Yazılan makaleye olan ilgi oranın doğrudan etkileme gücüne sahip başlıklar özgün, yazılan içeriğe uygun ve ilgi çekici nitelikte olmalı, çok uzun olmamalıdır. Yine başlığın, yazılan makalenin internette daha kolay bulunmasını sağlayacak anahtar kelimeler göz önüne alınarak belirlenmesi büyük önem taşımaktadır.

 

Anlam ve şekil bütünlüğünün sağlanması ve sonuç               

 

Makaledeki içerik akışının uyumlu bir bütün olması, imla ve noktalama kurallarına uyulması dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Yazılan içerik, genel akışa uyumlu şekilde bir sonuca bağlanmalı, gerekli şekilsel şartlar yerine getirilmelidir. Başlık ve alt başlıkların genel akış ile uyumlu olması, içeriğin okuyucunun kafasında konuya dair herhangi  soru işareti bırakmayacak şekilde tamamlanması makalenizin kalitesini olumlu şekilde etkileyecek, makale yazarlığı konusunda başarılı olma şansınızı yükseltecektir.