Makale nedir? Diye sorarak başlayalım anlatmaya makale bir çok site de şu şekilde tanımlanmıştır. Makale, alanında uzman bir kişi tarafından yazılan, bir konu hakkında bilgi vermek, bir görüşü desteklemek, bir düşünceyi öne sürüp bunu kanıtlamak amacıyla yazılan ve bir gazete ya da dergide yayımlanan, belli uzunlukta, başlıklı ve genellikle imzalı yazıdır. Makale yazarlığı son zamanlarda daha fazla karşımıza çıkan bir meslektir. Ve internet üzerinden nasıl para kazılır sorusuna ? en basit kazanma yolu olarak makale yazarlığı cevabı verilebilir.

     Şimdi daha detaylı olarak inceleyelim. Ne için makale yazılır? Makaleler genellikle site ve projeler için tanıtım yazıları, içerikler ve reklam metinleri oluşturmak için yazılır. Makale yazarlığı öyle bir meslektir ki, yediden yetmişe herkes günümüzde makale yazabilmektedir. Sadece 1-2 TL gelir elde etmek için bu işe girenler bu işe yıllarını vermiş inanların gelirlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat bu yolla ilerleme kaydeden çok fazla insanın başarı öyküsü bulunmaktadır. Madem hiçbir şartı yok o zaman nasıl makale yazarı olunur? Bu sorunun özüne gelecek olursak en başta sevmek lazım yazmayı, sevmek lazım araştırmayı yani önüne gelen yazar tabi ki asıl önemli olan anlamlı yazabilmektir. İnsanların bu işi seçmesinin genel olarak iki nedeni vardır ilki yazmayı,okumayı,düşünmeyi,araştırmayı seviyordur yapmak ister ama günümüzde bir çok insanın arama motoruna internet üzerinden nasıl para kazanılır sorusunun sürüklediği iştir makale yazarlığı. Bir yazarın niteliğini eseri belirler, peki nitelikli eser nasıl olur?  Bir makalenin nitelikli olması için temel olan iyi içeriktir, ilk önce konuyu belirlemek gerekir, daha sonra bu konu hakkında araştırma yaparak bilgi toplamak gerekir. En son ortaya çıkan eserde anlam bütünlüğü olmalıdır, okuyucunun veya müşterinin kolay okuyabileceği ve rahat anlayabileceği bir şekilde yazılmalıdır. İmla kurallarına dikkat ederek yazılmalı, okuyucu sıkmamalı eğer bunların tersi bir durum söz konusu olursa bu durum yazarın yükselme macerasının önünde bir engel oluşturacaktır.

Makale Nasıl Yazılır?

      Makalenin temeli içeriktir. İçerik olmadan makale düşünülmesi gerçekten zor olur daha sonra araştırmalar yapılmalı ve doğru, ispatlanabilir bilgiler toplanmalı. İmla kurallarına, makalenin özgün olmasına ve seo uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Bir makaleye makale demek için günümüzdeki alıcıların en başta olan iki kriteri vardır özgün makale ve seo uyumlu makale olması. Bir makale ne kadar zamanda yazılır? Bir makale, makale yazarının tecrübesi ve konuya hakimiyetine bağlıdır yani üç dakikada da yazılır, üç saatte de yazılır. Makale yazarlığı, içerik yazarlığı ile iç içedir. İçerik üründür makale de içeriği  tanıtıp pazarlama işini üstlenir.

  Sonuç olarak günümüzde her isteyen makale yazarı olabiliyor. Ama bilgisiz yazarlar hem fiyat piyasasını hem de gelişmişliği aşağıya çekiyor. Ama her şeye rağmen küçük veya büyük çaplı para kazanmak isteyen kişiler için en kolay yollardan birisidir. Bu yönüyle insanları kendine çekmektedir.