Makale yazarken dikkat etmeniz gereken birinci ve altın husus olan makalede özgünlük, hem alıcılar için hem de yazarlar için önemli bir etmen. Sizde makale yazarlığından iyi bir ek gelir elde etmek istiyorsanız, makalenizde, özgünlükten ödün vermemelisiniz. Özgünlükten kastımız ise, yazdığınız herhangi bir içeriğin, yazının ya da makalenin daha önce hiç kimse tarafından yazılmaması ve yayımlanmamasıdır. Bu yüzden makale yazarken, özgünlüğün önemi çok fazladır. Bu itibarla makalelerinizi yazarken ya da yazdırırken mutlaka özgünlüğe dikkat etmelisiniz. Bir yazı yazdınız ama hiçbir içerikten çalıntı ya da kopyalama durumu da yapmadınız ancak cümlelerinizin başka bir yazıda da kullanılmış olduğunu tahmin ediyorsanız, ve müşterinize göndermeden önce kontrol etmek istiyorsanız, internet üzerinde bulunan çeşitli makale özgünlük testlerine makalelerinizi test ettirip, özgünlüğü kontrol edebilirsiniz. Makale yazarken özgünlüğün önemini halen benimseyememişseniz, yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Umuyoruz ki makalede özgünlüğün ne kadar büyük bir önem taşıdığını anlayacaksınız.

Makale de Özgünlüğün Önemi;

   Sizde sürekli makale yazıyor ya da makale yazarlarına makale yazdırıyorsanız, şunu unutmayın ki, müşteriye teslim ettiğiniz ya da yazardan aldığınız makalelerde mutlaka özgünlüğe dikkat etmelisiniz. Piyasa da bir çok dolandırıcının bulunmasından ötürü, kopya içerik ve çalıntı içerik vakaları, son zamanlarda bir hayli artmış durumda. Sizde böyle bir duruma maruz kalmamak istiyorsanız, yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi bir makaleyi satın alırken ya da müşteriye teslim ederken, makaleleri, mutlaka makale özgünlük testlerinden geçirmelisiniz.

    Bunların yanı sıra özgünlüğün bir diğer önemi ise, itibardır. Herhangi bir blog ya da web sitesi sahibi olduğunuzu düşünün ve herhangi bir makale yazarına makale yazdırdınız ve makalenin özgünlüğünü kontrol etmeden, sitenizde yayımladınız. Bunu gören sizin sitenizin takipçileri, kopya içerik kullandığınızı düşünüp, bir daha sitenize uğramayabilirler. Kopya içerik kullandığınızı düşünmelerinde de gayet haklı olduklarını sizde onaylayacaksınızdır zaten. Burada tabii ki sizin hiçbir kabahatiniz yok. Bütün suç ve kabahat size o makaleyi teslim eden makale dolandırıcısındadır. Bu ve bunu gibi olaylardan dolayı, aldığınız ya da sattığınız makalelerde, mutlaka özgünlüğe dikkat edin.