Kombucha Mantarı

Kombucha Mantarı (Kombu Çayı Mantarı)olarak da bilinen bu mantar türü milattan öncelerinden beri uzak doğuda ilaç olarak kullanılagelmiş bir tür enerji içeceğidir.19. yy da Rusya üzerinden Avrupa’ya da ulaşmış ve tüm dünyaya yayılmıştır.

Kombucha Japonca kombu yani yenilebilecek deniz yosunları ve cha yani çay isimlerinin birleşiminden gelmektedir. Ancak kombucha yenilebilecek deniz yosunları anlamına gelse de kombuchanın yosunla bir ilgisi yoktur. Japonya da 2000 yıldan fazla bir geçmişi vardır. Çeşitli bakterilerin ve ekmek mayasının simbiyotik olarak bir arada yaşadıkları bir tür oluşumdur.

Bakteri ve mayalardan oluşan bu çayın en önemli içeriği Kombucha denilen bu mantardır. Düz bir diske benzeyen bu mantar jelatine benzer bir zardan oluşur. Kombucha mantarı çayı ve şekerden oluşan besleyici bir solüsyonun içinde yaşar ve bu sıvı içinde sürekli olarak ürer.

Antibiyotik ve antiseptik özellik gösteren bu sıvı hem içilerek tüketilebilmekte hem de cilt üzerine uygulanabilmektedir. Sıvısı cilt üzerine uygulanabildiği gibi fazla olan mantarlar robottan geçirilerek maske şeklinde de uygulanabilmektedir.

Cilt lekelerine, kırışıklıklara, çil ve sivilcelere çok iyi geldiği bilinmektedir.

Sabahları aç karnına günde bir bardak içerek kendinizi daha dinç daha zinde hissedebilir ve birçok sağlık probleminizden kurtulduğunuzu görebilirsiniz.

Kombucha mantarının faydalarına gelince:

Yağ yakımını artırarak vücut ağırlığını düzenlemeye yardımcı olur ayrıca sporcuların performansını artırarak kas oluşumunu hızlandırır.

-İçeriğinde bulunan antivirütik ve anyibiyotik özellikler sayesinde vücutta bulunan iltihabın atılımına yardımcı olur.

-Kan dolaşımını hızlandırarak metabolizmanın da hızlanmasına yardımcı olur.

Astım krizlerini hafiflettiği vücuttaki şeker düzeyini ayarladığı da gözlemlenen faydaları arasında bulunmaktadır.

-Ayrıca gebelik bulantılarını da azaltmaktadır.

-Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını düzenleyerek vücuttan toksin atımını hızlandırır ve alerjik reaksiyonların önüne geçer.

-Barsak fonksiyonlarını düzenler içeriğinde bulunan yararlı bakteri türleri ve mayalar yardımı ile florasını dengeler bu sayede kabızlığı gidererek, onun sebep olduğu hemoroid vs. gibi rahatsızlıkların önüne geçer.

-Halsizlik, bitkinlik ve yorgunluğu yok ederek strese iyi gelir bir nevi antidepresan özelliği de vardır.

-Bu özelliklerinin yanı sıra saç bakımında da haricen kullanılarak saçların beslenmesine, daha parlak görünmesine yardımcı olur dökülmesini de engeller.

-Antiseptik özelliği sayesinde ağız içi yaralarını iyileştirir uçuklara tedavi eder.

Faydaları sıralamayla bitmeyecek bu mucizevi iksir tepeden tırnağa kadar her şeye iyi geliyor dersek sizleri yanıltmamış oluruz.

Kombucha Mantarı Hazırlanışı:

3ltr.içmeye uygun su

6-7 poşet siyah veya yeşil çay(toz çay kullanıyorsanız 3 yemek kaşığı)

1-1,5 su bardağı şeker

1/2çay bardağı elma sirkesi veya üzüm sirkesi

1 yemek kaşığı Kombucha mantarı

(Daha önce yaptığınız fermantasyon varsa onun suyundan 1 su bardağı ekleyerek mayalanma süresini hızlandırabilirsiniz.)

-Suyu kaynatarak çayımızı demliyoruz.15 dakika kadar demlenen çayımızı temiz kuru bir cam kavanoza alıyoruz. Sonra sırasıyla şekerimizi, sirkeyi ve bir su bardağı kendi suyundan ayırdığımız mantar suyunu ekliyoruz. Oda sıcaklığına gelinceye kadar bekletip içerisine bir yemek kaşığı büyüklüğünde Kombucha mantarını ekleyip kavanozun ağzını hava alabilecek şekilde bir tülbent veya kâğıt peçete ile kapatıp güneş görmeyecek ortalama 20-21 derece sıcaklıkta bekletiyoruz. (Ortamımızın soğuk olması mantarımızın üretmesine engel olabilir.)ilk dört beş gün hiç dokunmadan mayalanmasını bekliyoruz.4.günde şıra tadına gelen mantar suyumuz artık kullanıma hazırdır. Ancak içerisinde daha fazla faydalı bakteri türünün oluşabilmesi için daha uzun süre bekletilerek daha faydalı hale gelmesi saglanabilir.10.günde hafif sirkemsi bir tat alan solüsyonumuz 15. günde şarap tadına erişir ve en faydalı hale de gelmiş olur.

Solüsyonumuz içime hazırdır. Kefir veya yoğurt gibi faydalı maya ve bakteri türlerini barındıran bu solüsyon yüzyıllardır sağlık için kullanılmaktadır.