Ek gelir elde etmek veya yazarak para kazanmak isteyenler için ilk akla gelen fikir internet makale yazarlığıdır. Kolay bir şekilde yapılabilecek bir iş gibi görünmese de, biraz emek ve sabır ile makale yazarak ek gelir elde etmeniz hiç de zor değil. Bu yazımızda internet makale yazarlığı konusunu detaylı bir şekilde ele alarak, internet makale yazarlığının püf noktaları ile makale yazarak ortalama ne kadar kazanabileceğiniz hususlarını ele alacağız.

Makale Yazarlığı Nasıl Yapılır?

internet-makale-yazarligi İnternet Makale Yazarlığı

İçerik üretme ve makale yazma basit gibi dursa da, belli başlı kural ve süreçlerin dikkatli bir şekilde takibini gerektirir. Makale yazmaya girişmeden önce bu kuralları öğrenmeniz ve ürettiğiniz içeriklere tatbik etmeniz çok büyük önem taşımaktadır.  Makale yazarken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar özetle şunlardır;

 

– Hedef Kitlenin bilinmesi:

 

Bu husus, yazmaya başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli noktadır belki de. Yazıyı okuyacak hedef kitlenin bilinmesi, makalede kullanacağınız üslubu ve değineceğiniz hususları önemli ölçüde etkiler çünkü. Bu husus ayrıca seçilecek konu, kullanılacak başlık vb. detayların belirlenmesi sürecinde de önemli rol oynar.  Yazınızın anlaşılabilir ve kaliteli olmasını  arzu ediyorsanız, hitap edeceğiniz okuyucu hedef kitlesine ve mümkünse makalenizin yayınlanacağı siteye/platforma dair detayları öğrenmeli ve ona göre içerik üretmelisiniz.

– Makale konusunun seçilmesi:

 

Makale konusunun bilinmesi, yazma süreci içerisindeki en zorlu işlerden biridir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere, hedef okuyucu kitlesinin bilinmesi konu belirleme açısından önemlidir. Seçilecek konunun okuyucu hedef kitlesine hitap eden ve ilgi çekecek bir konu olması, makalenizin başarısı açısından çok büyük önem taşır. Makale konunuzu seçerken hedef okuyucu grubunuzun ihtiyaçlarını göz önüne alarak hareket etmeniz kaliteli içerik üretmenizde ve daha fazla insanın ilgisini çekmenizde size yardımcı olacaktır.

 

– Yazılacak konuda detaylı araştırma yapılması:

 

Yazım sürecindeki bir diğer önemli husus seçilen konu hakkında derinlemesine bir araştırma yapılmasıdır. Konu ne olursa olsun, yazmaya başlamadan önce seçtiğiniz konuya dair detaylı bir araştırma yapmalı ve konu hakkında tüm teknik detaylara hakim olmalısınız. Bilimsel makale yazım süreçlerinde de tatbik edilen bu husus, ürettiğiniz içeriğin uyumlu bir bütün olması, herhangi bir konuda boşluk olmaması ve tüm soru işaretlerinin giderilmesi açısından önemlidir. Dolayısıyla, yazmaya başlamadan önce güvenilirlik ve referans açısından sorun teşkil etmeyecek kaynaklardan yararlanarak, yazacağınız konu hakkında detaylı bir araştırma yapmalı ve bu konuda genel bilgi sahibi olmalısınız.

 

– Konu başlıklarının belirlenmesi:

 

Konu başlıkları ürettiğiniz metnin ilgi çekmesine ve daha anlaşılabilir olmasını sağlayacak en temel unsurlardandır. Makalenizin daha çok okunmasını istiyorsanız, hedef okuyucunuzun ilgisini çekecek, içeriğin özeti mahiyetinde ve çok uzun olmayacak nitelikte başlıklar ve alt başlıklar seçmeli, başlıklar içerisinde konunun arama motorlarında daha kolay erişilebilir olmasına yardım edecek anahtar kelimeler kullanmalısınız.

 

Metin bütünlüğünün sağlanması ve şekilsel kurallar

 

Makale yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yazdığınız metnin uyumlu bir bütün halinde olması ve yazım kurallarına uygun bir şekilde yazılmış olmasıdır. Anlam bütünlüğünün olmaması, genel metin akışını bozan alt başlık, cümle veya paragrafların kullanılmış olması, yazdığınız makalenin kabul görmemesine sebep olabilecektir.  Başarılı bir internet makale yazarı olmak istiyorsanız tüm bu hususları göz önünde bulundurmalı, yazım kurallarına dikkat etmeli ve varsa talep edilen diğer şekilsel şartları yerine getirmelisiniz.

 

Makale Yazarlığı Ortalama Ne Kadar Kazandırır ?

 

Makale yazarak kazanmanın en büyük avantajı çok yoğun bir mesai harcamadan ek gelir elde imkanına sahip olmanızdır. Makale yazmaya yeni başlayan bir makale yazarı genel itibariyle 100 kelime başına 80-90 kuruş alarak işe başlar. Metin üretme konusundaki bilgi/beceriniz, ürettiğiniz içeriklerin kalitesi arttıkça yazarlıktan elde ettiğiniz kazancın da artması ve her 100 kelime için 1-1,5 TL aralığında bir orana erişmesi muhtemeldir. Aylık kazanacağınız miktar yazma hızınız ve günlük üretebildiğiniz içerik miktarına bağlı olsa da, bu oran genellikle ortalama 750 TL ile 2000 TL arasında olabilmektedir. Dolayısıyla,  bilgi ve becerinizi de tecrübeniz ile doğru orantılı bir şekilde artırmaya gayret gösterirseniz, makale yazarlığının ek gelir kaynağı olmaktan çıkıp iyi bir kazanç getirmeye başlaması kuvvetle muhtemeldir.