Homeland ABD yapımı politik gerilim Tv dizisidir. Howard Gordan ve Alex Gansa tarafından İsrail TV dizisi Hatufim yani Türkçe’si Savaş Mahkumları temel alınarak geliştirilmiştir. Dizi Showtime kanalında yayınlanmaktadır. homeland izleyenlerini gerçekten büyüleyen bir nitelikte diyebiliriz.

Dizideki ana karakterler bipolar duygu durum bozukluğu hastalığı olan bir CIA ajanı ve ABD askeri olan Nicholas Brody dir.

Dizide Mathison, el-kaide tarafından tutsak edilen Brody’nin gizlice düşman saflarına karışarak ABD’yi tehdit ettiğini düşünmektedir. Sonrak sezonları İslamabad’da ve Beyrut’ta çekilmiştir. 3. Sezon finalinde Brody asılarak idam edilmiştir. Homeland ‘ın 5. bölümünde  Carrie artık ajan olarak çalışmamaya karar verdi. İsalamabad şehrinde savaşla içiçe geçirdiği yıllarından sonra kendini CIA’den soyutlamaya karar veren Carrie, Berlin’de özel bir güvenlik firması için çalıştı.

Homeland, 12 bölümden oluşan 5. sezonuyla 4 Ekim 2015 tarihinde başlayıp 20 Aralık 2015 tarihinde sona ermiştir. Dizinin 8 sezondan oluşacağı ve 2019 yılında final yapacağı belirtilmiştir.

Homeland İzle

2011’de başlayan diziler arasında iyi diyebileceğimiz kaç dizi vardı yada kaç dizi çıktı? Sıfırdan başlayanlar içiin söz ediyorum. Aklıma bir Homeland geliyor, bir yandan kaldırılan Luck ve bir de Boss. Bu yüzden 2011, yeni dizi anlamında çokta dolu bir yıl değildi.

12 bölümlük bir ilk sezon yaşadı ve dikkatleri en çok  üzerine çeken dizilerden biri oldu. Gerçi Türkiye’ de çok fazla ses getirmedi ama çıplak gözle izlediğiniz zaman kaliteli bir yapım olduğu su götürmez bir gerçeklikti.

Bir dizinin yayınlandığı kanal çok dikkat edilmelidir. Showtime’da yayınlanıyor Homeland ve Showtime’ın kaliteli bir kanal olması bile bu kanalın yayınladığı dizilerin ne derece güzel olacağının kanıtıdır.

Geçen yılın Golden Globe (Altın Küre) ödülünü aldı bu güzel dizi. Dizinin senaryosu o kadar bildik ki. Yani ABD’nin Irak’ı işgali sırasında bir deniz subayı Iraklılar tarafından esir alınıyor. 8 yıl boyunca Irak’ta kalıyor. Tabi ilk zamanlarda işkenceler şunlar bunlar. Ardından bir Stockholm Sendromu. Subay geçen yıllarla beraber Iraklıları benimsiyor, Müslümanlığı tercih ediyor ve ABD hükumeti karşıtı bir dünya görüşüne bürünüyor.

Soluksuz izleyeceğiniz ve keyif alacağınız bu dizi almış olduğu Altın Küre ödüllünü fazlasıyla hak etmektedir. İzlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.