Halılar temizlenirken halının cinsine, rengine, lekenin türüne göre işlem yapılır. Halı yıkama firmalarında halı yıkanırken her halı belli bir adet fırça ile temizlenir. Yıkama hızı en ideal süreye ayarlanır. Makine kaliteli ise halılar yıpranmaz. Yıkanan halılar sıkılmak üzere rulo şeklinde ya da kazan tipi makinelere koyularak suyu sıkılır. Halı sıkıldıktan sonra yüksek oranda halının nemi alınmış olur. Kalan nemin kuruması için de halı uygun bir yere serilir. Halılar tamamen kuruduktan sonra halı parfümleri sıkılır ve ambalajlara sarılır. Daha sonrasında temizlenen halılar teslim edilir.

HALI YIKAMA İŞLEMİ

Halı yıkama işlemi halının cinsine göre değişiklik göstermekte olup, halı yıkama yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Derinlemesine halı yıkama: Bu yöntemi genellikle profesyonel yıkamacılar yapmaktadır. Ayrıca halıların derinlemesine yıkanması için minimum 6 ayda bir profesyonel bir yıkamacıda yıkatılması gerekir.
  • Şampuanlama yöntemi ile halı yıkama: Şampuan yöntemi eskilere dayalı bir yöntemdir. Şampuanlama ile yıkama yüzeysel temizler yani derinlemesine temizlemez. Kullanılan şampuana dikkat edilmediği takdirde halıların zarar görme ihtimali vardır.
  • Buhar ile halı yıkama: Buhar birçok uygulamada kullanıldığı gibi halı yıkama işleminde de sık görülen bir yöntemdir ve aslında buhar yöntemi yerine sıcak su kullanılır. Kullanılan suyun sıcaklığı 60 °C -100 °C civarında olup yüksek sıcaklıktan dolayı halı yıkama işleminde buharlanma oluşur.
  • Kuru temizleme ile halı yıkama işlemi: Kuru temizleme ile yıkanan halılarda su kullanılmaz. Deterjan ya da halılar için özel çözücü ve az miktarda da su içeren emici toz şeklinde ürünler halı yıkama işleminde kullanılır. Bu yöntem genel olarak yüzeysel halı temizliği için kullanılan bir yöntemdir.
  • Köpük ile halı yıkama işlemi: Otomatik dönen fırça yardımı ile halı köpürtülür. Daha sonra köpüklerin kuruması için bir süre beklenir ve vakum yardımı ile halıdaki kirler çekilir. Köpüklerin tamamı vakum makinesi ile çekilemeyeceği için bu işlemden sonra buhar yöntemi kullanılır ve bu sayede halı yüzeyinde herhangi bir köpük kalıntısına rastlanmaz.

Bu ve bunlara benzer birçok yöntem ile halı yıkama işlemi gerçekleştirilir.