Türkçesi Kaçış Planı olan Escape Plan 2013 ABD yapımı bir aksiyon gerilim filmidir. Filmin öncesinde Exit Plan ve The Tomb isimleriyle vizyona çıkacağı belirtilmiş ancak vizyona Escape Plan adıyla çıkmıştır. Filmin galası 9 Ekim 2013 tarihinde Filipinler’de yapılmış ve 18 Ekim 2013 tarihinde ABD sinemalarında vizyona girmiştir. Türkiye’deki vizyon tarihi ise 10 Ocak 2014 tür.

Ray Breslin, eski bir savcı ve avukattır. Ancak mesleğini ,hapishanelerin güvenlik tedbirlerini kontrol etmek amacıyla bırakır ve en önemli hapishane güvenlik uzmanlarından birisi haline gelir.bu süre içerisinde pek çok hapishaneye tutuklu olarak girmiş ve bu hapishanelerden firar etmeyi başarmıştır. Bir güvenlik şirketi de bulunan Breslin , bu konuyla ilgili güvenlik kitabıda yazmıştr. Bu kitapta üst düzey korumalı bir hapishane sistemini tasarlamış ve açıklamıştır. Fakat başta heşeyden habersiz olan Breslin , kendi fikirlerinden yararlanılarak oluşturulmuş ve uluslararası sularda gezen bu yüzen hapishaneye konuk olur. Bu hapishane girdiği ve firar ettiği diğer hapishanelerden oldukça farklıdır. Çünkü, burada Breslin’i bir ömür boyu tutmak istemektedirler. Breslin ise daha sonra kendisini kiraladığını ve asıl adının Manheim olduğunu öğreneceği, Emil Rottmayer ile hapishanede tanışır. İkili , birlikte bu yüzen hapishaneden kurtulmak amacıyla çalışmalara başlar.

MÜKEMMEL İKİLİ

Eski tarzda aksiyonlarla özlem giderme şansı yakaladığımız becerikli ve bu işler için adeta biçilmiş kaftan olan Arnold Schwarzeneger ve Sylvester Stallone yine iş başında. Bu ikilinin birlikte rol aldığı bir filmin kötü olma ve keyif almama ihtimali insanın aklından bile geçmiyor. Yaşları ilerleyen bu ikilinin hala bir aksiyon filmini taşıyacak kapasitede olduklarını söylemek hiç de abartılı bir yorum olmaz.

İlk handikabını kimilerine hoş gelebilecek hapishane yaratımıyla yaşıyor Escape Plan. İçinde siyah maskeli gardiyanların kol gezdiği her bir tarafı elektronik sistemlere emanet edilmiş, cam bölmelerden oluşan bu yapı, filmin temelinde bize hissettirilmek istenen eski usül gerekliliklerine sahip değil.

Kaçış filmlerinin sonunu bilsek de bize yaşattığı tarifi imkansız gerilim, yakalanma dürtüsü hakkında kurduğumuz durdurulamaz empatinin yerinde yeller esen bu film tam anlamıyla bizlere gerilim ve aksiyona doyacağımız keyifli zamanlar geçirmemize olanak sağlıyor.