Son yıllarda büyük bir hız ile gelişme gösteren elektronik ticaret, birçok markanın dikkatini çekmeyi başararak büyük bir ilgi odağı haline geldi. Bir E – ticaret sitesi kurmak için herhangi bir işletme sahibi iseniz ya da stoklu ürünleriniz mevcut ise, elektronik ticaret sitesi kurmak sizin için çok daha kolay ve zahmetsiz olacaktır. Eğer bir firma sahibi değil iseniz yeni bir firma kurmak yerine, daha az maliyetsiz bir iş olan Şahıs Şirketi ya da Adi Ortaklık kurabilirsiniz. Bu şirketlerin ortalama maliyeti 400 TL ile 1000 TL arasında değişmekte olup, Limited ya da Anonim şirketlere göre daha uygun bir maliyete sahiptir.

E- ticaret sitesini kurmak için gerekli olan ilk adımını geçtikten sonra ikinci olarak bu işe bir hayli zaman ayırmanız gerekecek. Bir işletme sahibi olarak kuracağınız site ile kendiniz ilgilenmek istiyorsanız, bu iş için günlük belirli bir sürenizi ayırmanız gerekecek. Bu zaman, hem sitenizin hem de kendi işletmenizin gelişimi için önem teşkil eder. E-Ticaret yönetim süreci, sipariş takibi ve takip sürecinizi yönetmek için günde ortalama iki saatinizi ayarlamanız ilk zamanlar için yeterli olacaktır.

E- Ticaret Kurma Maliyeti

Elektronik ticaret sitesini kurma maliyeti sizin bu iş için ne kadar bütçe ayırdığınız ile alakalıdır. Bu işe bütçe ayırırken firma kurulum maliyeti, yazılım maliyeti ve ürün temini için gerekli olacak bütçe hesabını iyi bilmek ve ayarlamak gerekir. Uzun vadeli bir gelişme istiyorsanız, yavaş adımlarla kararlı hareket etmelisiniz. Kısa vadede bir gelişme göstermek için ise reklam ve analiz işine belli bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Gerekli bütçe planlamasını yaptıktan sonra profesyonel bir E – Ticaret yazılımı belirlemeniz gerekiyor. Yazılım paketiniz gerekli eğitimi sağlıyor mu, teknik destek yeterince iyi mi, gibi sorulara verdiğiniz cevapların size yüksek oranda fayda sağlayacak hizmetler sunması gerekir. Bu şartları yerine getirdikten sonra artık ticareti gerçekleştirme sürecine girebilirsiniz. Zamanla sanal POS süreçlerinin tamamlanması, kargo gönderilerinin planının yapılması, ürün analizi ve temini gibi konuları hayatınıza geçireceksiniz.