Günlük diş bakımını yapabilmek için sadece marketlerde satılan markalı ürünleri kullanmanız yetmiyor. Dişlerinizin temizliği için özellikle yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamanın yanısıra diş ipi ile temizlemeniz gerekmektedir. Ayrıca diş macunu seçiminde, kimyasal madde içermeyen tamamen doğal ve organik olanları seçmeniz sağlığınız açısından önemlidir.

Bu organik ürünler haricinde karbonat ve peroksit, ağızdaki asit dengesini düzenlemekte ve dişlerinizin çürümesini önlemektedir. Ağız çalkalamada kullanabileceğiniz en etkili ürünlerden biri de yeşil çaydır. Yeşil çayı düzenli kullanıldığında, diş rengindeki olumlu değişme görülecektir.

Beslenmede elma, havuç, salatalık gibi sert meyve ve sebzeler dişlerin üzerindeki plakların azalmasında yardımcıdır. Çilek, dişlerin beyazlamasına yardımcı bir meyvedir. Peynir gibi kalsiyumu zengin besinler, çürüklerin oluşmasını geciktirerek, diş minesini güçlendirir.

Dişlerimize zarar veren gazlı içecekler ve bol şekerli hazır gıdalardan uzak durmak gerekir. Aksi halde, dişlerde ve köklerinde zayıflama, aşınma, diş eti çekilmesi, çürüme gibi sorunlara sebep olmaktadır.

Tırnak Sağlığı

Tırnak bakımında ilk olarak tırnak fırçası ile tırnaklarınızı kirlerden arındırmanız gerekir. Ellerinizi su ve sabun ile iyice yıkamalı ve bakterilerden arındırmalısınız. El ve ayak tırnaklarının bakımı haftada bir yapılmalıdır. Tırnaklar için kullanılacak tırnak makası, törpü gibi ürünlerin temizliği çok önemlidir. Tırnak bakımından sonra tırnağa koruyucu ve tırnak kuvvetlendirici ürünler uygulanabilir. Zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı uygulanması gereken ve tırnak için faydalı olan yağ türleridir. Tırnakların beslenmesi için el kremi kullanmak da oldukça yararlıdır.