Diyet Nedir?

Diyet, yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmak, kısıtlama getirmek, daha az kalorili ve besin değeri yüksek yiyeceklere yönelerek uygulanan bir beslenme düzenidir. Aslında yediklerimizin tümü diyet tanımına dâhildir. Standart diyetlerin yanı sıra bir de bazı hastalıklar için uygulanan çeşitli diyetler mevcuttur.

Diyet Ne Değildir?

Diyet, kesinlikle bireyin kendini sürekli aç bırakması olarak algılanmamalıdır. Fazla yemekten kaçınmak yerine besleyici yiyeceklere yönelmek gerekir. Gün içinde gerekli besini alamayan insan vücudu direncini kaybeder. Yağ kaybı yerine kesinlikle kas kaybı ile karşılaşılır. Her insan vücudunun ihtiyacı olan günlük kalori miktarı mevcuttur. Bu kalorinin altında beslenilince kilo verileceği, üstüne çıkıldığı zaman ise kilo alınabileceği unutulmamalıdır.

Hızlı zayıflama diyetleri çoğu zaman kurtarsa da bu kısa vadelidir. Bırakıldığı zaman kilo alımına devam edilir, kalıcı değildir. Kalıcı olmamasının yanı sıra sağlıklı da değildir. Hızlı zayıflama diyetleri genelde önemli davetler için insanların kurtarıcısıdır. Bu yüzden yakında evlenecek ya da bir davete gidecek olan ama çok sevdiği elbisesinin içine eski gibi giremediği için Hızlı zayıflama diyetlerine başvurur. Kesin sonuç verip günü kurtarır fakat söylediğimiz gibi oldukça sağlıksızdır.

Kolay kilo vermenin birçok yolu vardır aslında. Bunlardan biri de düzenli spor yapmak, sağlıklı şekilde beslenmeye özen göstermek ve olabildiğince çok su içmek. Bunların dışında Hızlı kilo vermenin bir diğer yolu ise öğünleri saatler şeklinde az aralıklarla az miktarlarda yemektir. Bu işte motivasyon oldukça önem taşımaktadır. Kendinize inanırsanız kilo vermenin o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. Aksine bu iş çok hoşunuza gidecek ve siz artık sağlıklı beslenmeyi hayat felsefeniz haline getirdiğiniz için gördüğünüz bir çikolata veya tüm tatlı türlerine kendi iradenizle hiç zorlanmadan arkanızı döndüğünüzü fark edeceksiniz. Artık önünüzde hiçbir engel duramayacak. Ve emin olun ki kendinizin önünde duran tek engel kendiniz sinizdir. Bunu birçok insan başarırken herkesin başarması mümkündür, önemli olan sürece değil sonuca odaklanmaktır. Ve mutlaka daha kalıcı ve güzel sonuçlar alabilmek için bir diyetisyen gözetiminde kilo verilmelidir. Diyetisyen bunu yanı sıra size motivasyon da sağlayacaktır. Başarınızı gözle görülür hale getirdiğiniz zaman bu sizi adım adım zafere götürecektir. Kolay kilo vermenin sırları bazen de kendinizde gizlidir, kendinizi tanıyın.