Çocuğunuzun ilerideki başarısını etkileyecek şeylerin başında sizin davranışlarınızın olduğunu biliyor muydunuz? Başarılı çocuk yetiştirmenin yolu, başarılı ebeveyn olmaktan geçiyor. Çocuklarınızın başarısını olumlu şekilde yönlendirirseniz, çocuğunuzun geleceği açısından önemli adımlar atmış olursunuz. Başarılı çocuk yetiştirmenin ise bazı yolları var. Bakın o kurallar neler:

Öncelikle anne ve babaların, çocukların doğal zeka ve yeteceklerine göre uygun yönlendirmeleri yapmamaları, ilerde yaşanabilecek akademik problemlerden davranış bozukluklarına kadar birçok konuda negatif etki yaratabilir.

Düzenli Sorumluluklar Vermek

Yapılan araştırmalar erken yaşta verilen düzenli işlerin, çocuklarda özgüven, sorumluluk ve yetenek kabiliyetini artırdığını gösteriyor. İş bilinciyle yetişen çocukların ileride daha işbirlikçi olduklarını, empati kabiliyetlerinin daha yüksek olduğunu ve mücadeleye daha fazla katlandıklarını söylüyor.

Yüksek Beklentiler Kurmak

Başarılı ebeveyn olmak için en önemli konulardan birisi de çocuklar için gerçekçi yüksek beklentilere sahip olmaktan geçiyor. Çünkü çocuklar ebeveynlerinin onlarla ilgili beklentisine oldukça önem veriyor. Dikkat edilmesi gereken konu ise beklenti seviyesini çocukların ulaşabileceği ve gerektiğinde esnetebileceği yükseklikte tutmalıdır.

Başa Çıkma Yeteneklerini Geliştirmek

Öfkeyi yönetebilme, çatışmalarla başa çıkabilme ve hazzı erteleyebilme gibi yeteneklerin çocuklara erken yaşta kazandırılması onların başarıya ulaşmasını olumlu şekilde etkiler.

Başarısızlığa Alan Tanıyın

Bir ebeveynin en önemli görevlerinden biri riski en aza indirerek yönetebilmek. Anne ve babaların unutmaması gereken şey aslında başarısızlığın, başarının büyük bir parçası olduğunu bilmek. Bu konuda yapılan araştırmalar başarısızlıklardan öğrenilenlerin, başarıdan öğrenilenlerden çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu konularda doğru şekilde yönlendirme çocuğun karakterini, esnekliğini ve yeteneklerini geliştiriyor.

Sosyal Becerisini Geliştirin

Bugünün dünyasında sosyal zeka en az entelektüel zeka kadar öneme sahip. Yapılan araştırmalar sonucunda, sosyal açıdan yetenekli çocukların ilerleyen yaşlarda işte ve eğitimde daha başarılı oldukları kanıtlanmıştır.

Birlikte Kaliteli Zaman Geçirin

Çocukların 3 ile 11 yaş arasında anneleriyle geçirdikleri saat sayısı, onların davranışlarını, mutluluklarını ve haliyle de başarılarını önemli ölçüde etkiliyor.

Kararlılık ve Metaneti Geliştirin

Çocukları tatsız olaylar ve durumlardan uzak tuttuğunuzda, onun başarılı olmasına engel koymuş olacaksınız. Bir çocuğun erken yaşta savaşçı ruha sahip olamaması, uzun vadede bakıldığında hayatındaki zorluklarla mücadele edememesine ön ayak oluşturacaktır.