Sağlıklı anne-çocuk ilişkisi  annenin ruhsal ve psikolojik durumuyla yakından alakalıdır. Daha anne hamile iken başlayan anne ile çocuk ilişkisi doğumla ve beslemeyle tüm ömrü kapsayacak bir ilişki haline gelir. Bir çocuğun sevmeye ilk başladığı kişi annesidir. Sağlıklı anne-çocuk ilişkisinin temeli de bu karşılıklı sevgiye dayanır. Ancak bu sevginin gösterimi yani çocuğa düşkünlük belli zamanlarda belli sınırlamalara tabi tutulmalıdır. Çünkü bu durumun aksi yani çocuğa aşırı düşkünlük olarak sunulan sınırsız bir fedakârlık annenin kendisini tükenmiş hissetmesine neden olabilir. Aşırı düşkünlük ile çocuğa ihtiyaç duyduğu sevgiyi vermek arasında fark vardır.

Peki sağlıklı anne-çocuk ilişkisi için ne yapmalı? Çocuğa ihtiyacı olan sevgi ve ilgiyi vererek onun özgüvenini destekleyebilirsiniz. Toplumda çocuğa ihtiyacı olan sevgiyi göstermenin çocuğu şımartmak şeklinde algılanması tamamen yanlış durumdur. Çocuğa ihtiyacı olan sevgiyi ve ilgiyi ilk gençlik dönemine kadar esirgemeden vermek onun özgüvenini artırır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki çocuğunuzu severken ona sınırsız alım gücü sunmanız oldukça yanlış bir tutumdur. Önemli olan çocuğun sonsuz bir alım gücüne sahip olması değil, elindekilerle neler yapabileceğini bilmesidir.

Çocuğunuz 4-5 yaşlarından sonra birey olma yolunda ilerlemeye başlar. Bu süreçte çocuğunuzun hiçbir sorusunu cevapsız bırakmamaya ve dünyayı tanımasına yardımcı olmaya çalışın. Çocuğunuza “hayır” dendiğinde ısrarla söz konusu olan şeyde ısrar ediyorsa ona yumuşak ve kararlı bir açıklama yapın. Ara sıra başarısızlık yaşamasına izin verin. Böylece hayatta her zaman kazanacağı algısını değiştirebilirsiniz. Çocuğunuza sorunları çözme konusunda fırsat verin, ona küçük ödev ve sorumluluklar vererek kendi başına iş yapmasına olanak sağlayın. Her şeyi çocuğunuzun yerine yapmaya çalışırsanız çocuğunuzun özgüveni zedelenebilir. Çocuğunuzda özel hayat kavramını geliştirmeye yönelik küçük detaylara özen gösterin. Bunlara örnek olarak odasına girmeden önce kapıyı çalmanız verilebilir. Çocuğunuza sevginizi sunun. Fakat sunduğunuz sevgi çocuğunuzun kişisel gelişimini engelleyecek boyutta olmasın. Unutmamanız gereken husus sağlıklı kişilerin zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıklı bir anne tarafından yetiştiğidir. Bu yüzden zihin ve ruh sağlığınızı asla ihmal etmemelisiniz.